Aleksandretta obrożna – wygląd, występowanie, opis

Występowanie :

Ten gatunek papugi jest bardzo popularny. Zamieszkują one  Środkową Afrykę, Półwysep Indyjski. Znany również w Holandii, Anglii, Francji i Niemczech. Hodowana również w Polsce. Można je spotkać  w lasach, sadach i zadrzewniach. Często przesiaduje na polach i ogrodach.

Wygląd papugi :

Zwierzęta te mają bardzo piękne ubarwienie. Są jasno – zielone. Samcom w wieku trzech lat pojawia się czarna obroża z niewielkimi fragmentami czerwonego. Zarówno samce, jak i samice mają ostry, czerwony dziób. Mają charakterystyczne skrzydła ciemnozielone, spód jest czarny lub ciemno – niebieski. Ich barwa jest niezwykle interesująca. Ogon jest jasny, zielony i długi. U samców jest on troszkę inny, końcówka ma odcień niebieski. Ogon może osiągnąć długość około 25 centymetrów. Młode mają czarne oczy, natomiast u dorosłych osobników pojawia się jasna tęczówka. W niewoli wyhodowano wiele odmian kolorystycznych. Ich całkowity rozmiar to około 50 centymetrów, a waga 170 gramów.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Co jedzą takie papugi ?

Pokarmem aleksandrett są owoce, warzywa i różnego rodzaju nasiona i świeże owoce, warzywa  takie , jak  :

– siemię,

-kanar,

-kukurydza ( najlepiej kolba ),

-proso, owies, pszenica,

-pestki winogron, arbuzów, dyni.

– jabłko, pomarańcza, mandarynka, winogron, arbuz, ananas, kiwi, truskawka, wiśnie, gruszka, jeżyny, maliny, banany, jarzębina, orzechy,

– marchew, papryka, ogórek, pomidor, buraki, rzodkiewka, można też podawać gotowane ziemniaki,

-mlecz, tarninę oraz krwawnik.

Jakie jest ich typowe zachowanie ?

Jest to trudny ptak w wychowaniu. Jego dominującą cechą charakteru jest upartość i złośliwość. Bardzo głośno wyraża swoje zdanie i jeśli mu coś się nie spodoba to  potrafi krzyczeć, nawet przez cały dzień. W ataku złości potrafi dotkliwie dziobnąć. Latem wstają o świcie i wrzaskiem informują właścicieli, że są głodne. Na wolności, żyją w dużych stadach. Nie dotyczy to sezonu godów i lęgu. Noc przesypiają w koronach drzew, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Hodowla i zabawa:

Ciekawym jest fakt, iż papugi te bardzo lubią się bawić i są otwarte na ludzi.  Papugi  potrafią pięknie śpiewać i naśladować gwizdanie i inne dźwięki. Jest to  gatunek  papugi, która  potrafi zapamiętać niektóre melodie i powtarzać je, oczywiście gdy ma na to ochotę.  Jeśli chodzi o hodowlę to musimy kupić temu ptakowi odpowiednią klatkę. Wewnątrz powinno być miejsce na jedzenie i picie oraz trociny i kamyczki. Przyda się jakaś gałązka i kilka roślin. Miejsce hodowli powinno być przykrywane na noc, bo inaczej papuga nie da nam spać. Takie miejsce musi być trochę ocieplane i z dostępem do światła słonecznego.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Możliwe choroby :

Najbardziej popularną chorobą dla ptaków jest świerzb. Jeśli zauważymy, że ptak wyrywa sobie pióra lub straci je samoistnie powinniśmy zwrócić się o pomoc do weterynarza. Jeśli chcemy uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji musimy regularnie odrobaczać ptaka. Choroba ta może zagrażać życiu ptaka, więc powinniśmy dawać mu karmę tylko z przebadanych hodowli i sklepów zoologicznych.  Musimy myć bardzo czujni i obserwować swojego pupila. Chorobę można wyleczyć antybiotykami, jednak starajmy się nie dopuszczać do takiej sytuacji.

Rozmnażanie :

Z reguły są to zwierzęta stadne, jednak kiedy nadchodzi pora lęgów odłączają się od stada, aby złożyć jaja. Ich zachowania ( rytuały ) godowe są bardzo skomplikowane, a zarazem ciekawe zjawisko. Otóż : samiec pyszni się, stuka dziobem o podłoże, układa skrzydła w charakterystycznie wyglądający sposób (przypominający literę V),następnie wydaje odgłosy bardzo krzykliwe – godowe i w tym czasie karmi samicę, która świergocze i miga, szybko tęczówkami. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, przygotowują się na złożenie jaj wijąc gniazdo w dziupli drzewa. Zazwyczaj samica składa około od 2 do 6 jajek co drugi dzień tak jak u innych gatunków papug . Wysiadywanie trwa 3 tygodnia. Następnie rodzą się małe papugi, które jak większość ptaków wykluwają się ślepe i nieopierzone. Jeśli hodujemy takie papugi to warto wiedzieć, że w tym okresie powinniśmy zapewnić im dużo spokoju i pożywienia.