Błędne wychowanie psa – na co zwrócić uwagę?

Wychowanie psa ma istotne znaczenie na jego dalsze postępowanie, jak i zachowanie. Dlatego właściciel już w początkowej fazie wychowywania swojego pupila powinni zwracać na to szczególną uwagę. Jesteśmy przekonani o tym, że socjalizacja ma tutaj istotne znaczenie, także w przypadku ludzi. I podobnie jest w stosunku do naszych pieskich przyjacieli. Mamy tutaj na myśli zdobywanie przez osobnika danego gatunku umiejętności, które pozwalają na życie w grupie społecznej. W tym przypadku pies powinien nauczyć się żyć z człowiekiem w określonym mieszkaniu, domu. Nowe psy trafiają do mieszkania, domu, kiedy są jeszcze małe. W czasie kształtowania się umiejętności społecznych, to właściciel może decydować o tym, w jaki sposób zachowuje się jego pies. Na co powinien się decydować? Na pewno, na spędzanie wolnego czasu ze swoim psem. To wtedy będzie mógł zadzierzgnąć z nim odpowiednią więź, która będzie jeszcze budowana wewnątrz domu rodzinnego. Spacer, to świetna okazja, aby pobawić się ze swoim przyjacielem. Możemy starać się do niego odpowiednio zwracać, mówić. Nie powinniśmy uznawać takiego postępowania za fanaberie, czy oznakę, że z nami jest coś nie tak. Przecież przyznamy, że pies jest dla nas przyjacielem. A z przyjacielem się rozmawia. Pies wieloma metodami będzie starał się nam przekazywać pewne myśli, czy uczucia. Dobrze jest się tym mu odwdzięczyć.

On stara się uwzględniać całe nasze zachowanie, jak i pewne wybryki, które mogą się pojawiać. Do błędnego wychowania psa następuje w momencie, gdy właściciel nie spełnia jego potrzeb fizycznych. Mamy tutaj na myśli częste wychodzenie z psem na spacer, jak i zapewnieniem mu odpowiedniego pokarmu do spożywania. Tutaj dobrze jest zatroszczyć się o ciągły kontakt ze swoim przyjacielem. Będzie on decydował o tym, w jaki sposób rozwijają się między nami kontakty. Są one bardzo ważne przy kształtowaniu u naszego psa pewnych cech osobowości. Zapewne nie chcemy doprowadzić do tego, aby nasz pies był agresywny. Z tego względu my nie możemy być agresywni w stosunku do niego. Często się mówi, że jaki pies, taki właściciel. Trzeba przyznać, że w tym twierdzeniu jest bardzo wiele prawdy. Powinniśmy zainteresować się przygotowaniem dla naszego psa pewnych zadań, które nauczymy go wykonywań. Oczywiście będziemy musieli zachowywać cierpliwość. Tylko dzięki niej z czasem będziemy mogli osiągać odpowiednie efekty. Nasze przygotowanie ma związek z pochwałą dla psa, prezentami, które stanowią dla niego dodatkowy bodziec, aby być w stosunku do nas posłusznym.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Kontakt z psami

Biorąc pod uwagę szczenięta dostrzegamy, że są one izolowane od innych psów. Posiadają problemy dotyczące komunikowania się z własnym gatunkiem, czy samokontrolą w relacji pies z psem. Często prowadzi to do powstawania konfliktów. Psy wtedy mogą nie wiedzieć, w jaki sposób odczytywać sygnały wysyłane przez innego psa, dlatego dochodzi do pewnych problemów. Dlatego zaleca się właścicielom psów pewne przygotowanie. Ma ono na celu rozwijanie u naszego psa społecznych umiejętności. W pierwszych tygodniach jego życia powinniśmy starać się doprowadzić do tego, aby miał kontakt z innymi psami, w różnymi wieku, czy postury. Dlatego taki kontakt jest ważny? Do 5 tygodnia pies znajduje się w pewnego rodzaju ekscytacji. Jes to okres, kiedy właściciel powinien mieć bardzo dobry kontakt ze swoim pupilem. Będzie on mógł to zapamiętać na bardzo długi czas. Wtedy tworzyć się odpowiednie przywiązanie do właściciela, które dobrze rokuje.

Pies z kotem

To zachowanie się psa w stosunku do kota może być zależne od wychowania psa, jego rasy, jak i wrodzonych genów. Trzeba wskazać, że faza rozwijania się życia psa przedstawia się do piątego tygodnia życia. Wtedy odbywa się okres poznawania szczeniąt, ludzi, inne gatunki zwierząt. Mamy tutaj na myśli także kota, królika, czy kurę. Dzięki temu psy są w stanie nauczyć się pewnych sposobów komunikowania, życia w wielogatunkowej społeczności. Wychowywanie psa w wiejskich warunkach przynosi bardzo dobre efekty. Jeśli więc posiadamy w swoim mieszkaniu kota, to nie chcemy doprowadzić między nimi do walk, czy nawet do zagryzienia kota. Warto więc nauczyć naszego psa pewnych zachowań. Gdy będzie chciał zrobić krzywdę kotu, to dobrze jest zareagować. W ten sposób do jego mózgu jest kierowany sygnał, że kot jest dla nas także bardzo cenny i nie ma mu robić jakiejkolwiek krzywdy. Za takie zachowanie dobrze jest pochwalić swojego psa, co stanowi dla niego wysoką zachętę.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Pies na zewnątrz

Odpowiednia socjalizacja psa zapewnia nam efekty, z których będziemy zadowoleni przez cały czas wychowywania takiego psa. Trzeba zaznaczyć, że ich mózgi są stymulowane przez odpowiednie zmysły. Uwzględniają nasze psy zapachy, dźwięki, przedmioty, których dotykają, rzeczy, które widzą. Ale także reagują na emocje, które staramy się do nich kierować. Dlatego dobrze jest zapewnić naszemu przyjacielowi, że jest dla nas cenny. Widoczne to będzie w naszej postawie, zwracaniu się do niego, czy zapewnieniem mu potrzeb. Tak oto przedstawia się skuteczna forma wychowywania psa.