Hodowla kotów – pielęgnacja, karma, wskazówki

To przede wszystkim zapewnienie sobie przyjaciela w mieszkaniu może odmienić nasze życie. A mamy tutaj na myśli kociego przyjaciela. Jest on zwierzęciem, które przywiązuje się do człowieka w bardzo szybkim czasie. Wynika to przede wszystkim z odpowiedniej formy zachowania się właściciela takiego kota. Na pewno powinien starać się jak najwcześniej przedstawić swojemu kotu pewne zasady, do których musi się stosować, mieszkając w takim domu. Są to takie zasady, jak nie wskakiwanie po meblach, nie niszczenie ubrań, czy nie decydowanie się na zaspokojenie swoich potrzeb fizjologicznych. Tutaj nauka właściciela wydaje się być bardzo ważna. Należy zainteresować się także innymi zasadami. Dotyczą one zapewnieni swojemu kociemu przyjacielowi regularnych spacerów. Przecież jest on zwierzęciem, ktore potrzebuje ruchu, jak i odpowiedniej dyscypliny. Odpowiednie zachowanie w tym kierunku może przynieść wiele korzyści. Wyjście na spacer, co pewien czas stanowi dla niego świetny kontakt ze światem ludzi, jak i przyrodą. Będzie miał styczność także z innymi gatunkami zwierząt, jak i bardziej pozna swoją rasę. Oczywiście nie decydujemy się na to, aby nasz kot swobodnie biegał po niezabezpieczonej powierzchni.

To mogłoby dla niego stanowić wysokie zagrożenie. O wiele lepiej będzie w tym przypadku zdecydować się na smycz dla naszego kota. Będzie posiadał pewne ograniczenia, ale wtedy mamy pewność, że z naszym kotem nic złego się nie stanie. Poza tym koty w domu często wydają się być leniwe, jak i rozpieszczone. Tutaj zachowanie się właścicieli w stosunku do kota ma wpływ na to, jaki on jest. Także u kotów zauważa się częste metamorfozy zachowań. Na przykład koty nie wydają się spełniać pewnych psychologicznych zadań, do których możemy zaliczyć łapanie myszy, jedzenie z puszki, chodzenie po dachach, czy drzewie. Z czasem takie koty w mieszkaniu przekonują się, że wygoda im bardzo odpowiada. Jak powinniśmy temu przeciwdziałać? Bardzo skutecznie będzie zapewnić naszemu kotu pewną zabawę, dzięki której będzie mógł znajdować się często w ruchu. To ma wpływ na jego samopoczucie, jak i zdrowie. Wychodzenie na spacery może być zabezpieczone smyczą. Ale także wtedy będziemy mogli znaleźć się w ogródku, gdzie jest możliwość odczepienia naszego kota. Taki ogródek stanowi dla niego miejsce, w którym bez większego problemu może się poruszać, bez obawy przed pewnym zagrożeniem. Jeszcze dobrze zainteresować się szczepieniem naszego przyjaciela. Zapewne nie chcemy, aby mógł on zrobić komuś krzywdy. Ale na wszelki wypadek dobrze jest zaszczepić kota. Wyjście do weterynarza nie stanowi dla nas lada wyzwania, a gwarantuje bezpieczeństwo na wysokim poziomie.

kot
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Największa kocia wada

Posiadanie kota w mieszkaniu to radość, ale także pewna niekorzyść. Co tutaj mamy na myśli? Trzeba zaznaczyć, że koty poruszają się tylko między swoim wygodnym legowiskiem, a miską. Zmiany przyzwyczajeń żywieniowych coraz częściej spotyka się u takich domowych kotów. Na przykład nie smakuje im mięso ryby, surowe mięso. Bardziej skłonni są zjeźć mięso z kaczki, czy łososia. Kot jest zwierzęciem, które często stanowi typ samotnika. Dlatego nie powinniśmy uważać, że to on będzie stale z nami przebywał, ciągle za nami chodził z zainteresowaniem.

Jaki stereotyp kota

Stereotypy kota są coraz bardziej powszechne. Tutaj dostrzegamy, że kot stanowi zwierzę uprzywilejowane, rozpieszczone nad wyraz, znudzone i przekarmione. Zapewne nie chcielibyśmy zapewniać naszemu kotu takiej wygody, a tak naprawdę zagrożenia. To mogłoby mieć bardzo negatywne skutki. Czworonóg indywidualista z czasem nie traktowałby nas jako swoich bliskich właścicieli. Wydaje się być wtedy niespecjalnie przywiązany do nas, a przecież zależy nam na czym innymi.

kot
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Kot przyjacielem człowieka

Kot wydaje się być bardziej stworzeniem, który jest samotnym, niż niezbędnym u boku człowieka. Dlatego nie powinniśmy decydować się na takie zwierzę, kiedy brakuje nam przyjaciela. w takim przypadku o wiele lepiej będzie zapewnić sobie psa, który jest bardziej zainteresowany, jak i przywiązany do swojego właściciela. Dokładnie widać to w postępowaniu takiego psa, jego zachowaniu, jak i wyrażaniu pewnych uczuć, przy pomocy dźwięków, jak i gestów. Wynika to jeszcze ze stosunku właściciela do swojego psa, który będzie dalej się do niego przywiązywał. Dokładnie dostrzegamy, że zarówno pies, jak i kot może być dla nas bardzo bliski. Ale tym razem kot nie wygrał, w okazaniu się prawdziwym przyjacielem w stosunku do człowieka. Zadbanie o swojego przyjaciela wymaga także zastosowania pewnych form pielęgnacji. Wiele właścicieli stara się zaopatrzyć w odpowiednie środki do takiej pielęgnacji. Gdy wybierzemy się do sklepu, to od razu przekonamy się, jakie jest działanie poszczególnych środków. Pewne z nich są kierowane od razu do danej razy psa, czy kota. Jeszcze należy rozsądnie podchodzić do zakupienia odpowiedniej karmy dla swojego zwierzęcia. Zapewne chcemy, aby zdecydował się on na jej spożywanie, każdego dnia. Brak apetytu nie wchodzi tutaj w rachubę.