Jak odpowiednio obliczyć wiek kota – wskazówki

Dzieciństwo według kociaka

Koty domowe żyją średnio piętnaście lat, czyli około siedem lat dłużej niż zwierzęta na wolności. W tej kwestii mruczki nie różnią się zbytnio od psów. Oczywiście zdarzają się rekordziści, dożywający nawet przeszło dwudziestu lat. Podobno najstarszy kot na świecie doczekał trzydziestych urodzin! Tym samym zyskał wpis do księgi rekordów Guinnessa.  Wiek kota ma ogromne znaczenie dla jego kondycji fizycznej. Bardzo istotne są pierwsze miesiące życia. Kociak rośnie i rozwija się w zawrotnym tempie.

W tym czasie maluch sporo śpi. Jego zapotrzebowanie na mokrą karmę jest bardzo duże. Istotnym czynnikiem jest również zabawa. Poprzez zabawę młody kot rozwija swój instynkt łowcy. Po około dwunastu miesiącach mruczek osiąga pełną dojrzałość. W przeliczeniu na ludzki wiek, koci roczek oznacza przełomową osiemnastkę. Warto zauważyć, że koty domowe rzadko dorastają pod względem psychicznym. Naukowcy dowiedli, że nawet dorosły zwierzak wciąż zachowuje się jak kociak. Na wolności radzą sobie tylko te osobniki, które nigdy nie miały bliskiego kontaktu z człowiekiem.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Życie dorosłego kota

Koty osiągają dojrzałość bardzo szybko. Już po około dwunastu miesiącach organizm zwierzęcia jest w pełni rozwinięty. Dorosły kot wymaga odpowiedniej opieki. Należy zmienić karmę i sposób jej podawania. Niezbędne stają się odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz regularne wizyty u weterynarza. W ten sposób zapewnimy naszemu mruczkowi długie i szczęśliwe życie. Zmiany warto rozpocząć od skomponowania nowej diety. Wiek kota ma ogromny wpływ na jego metabolizm. Z roku na rok przemiana materii staje się coraz wolniejsza. Dlatego dorosły pupil powinien jeść mokrą karmę o zmniejszonej kaloryczności. Lekkie i zdrowe przekąski oraz miska wody zapobiegną chorobom nerek i wątroby. Do obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się obcinanie pazurów, czesanie oraz sporadyczna kąpiel. Jeżeli nie radzimy sobie z którąś z czynności, lepiej wybrać się do weterynarza. Należy zaplanować regularne wizyty u specjalisty. Weterynarz powinien kilka razy w roku zbadać kota oraz zaszczepić. Kiedy zwierzak skończy pięć lat, warto poprosić o dodatkowe testy. Badania krwi pomagają wcześniej wykryć wiele niebezpiecznych chorób.

Od lat kwestią sporną pozostaje sterylizacja oraz kastracja domowych kotów. Sterylizacja oznacza wycięcie narządów rodnych u kotek, natomiast kastrację przeprowadza się u kocurów. Efektem jest całkowita niepłodność zwierzęcia. Operację najlepiej przeprowadzić tuż po osiągnięciu przez mruczka dojrzałości. Zabieg chirurgiczny może okazać się zbyt dużym obciążeniem dla kociaka poniżej dwunastu miesięcy. Nie warto również czekać zbyt długo. Wiek kota ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu. Dlaczego kot domowy powinien zostać wysterylizowany? Badania dowiodły, że operacja znacznie wydłuża życie zwierzęcia. Bezpłodny kot żyje średnio o pięć, sześć lat dłużej. Oczywiście należy wspomnieć o skutkach ubocznych zabiegu. Największym problemem jest spowolnienie metabolizmu u kota. Problem można rozwiązać, podając odpowiednią karmę. U kocurów może również nastąpić zmiana charakteru. Większość mruczków staje się odrobinę ospała i potulna. Dlatego wykastrowany kot nie poradzi sobie z życiem na wolności.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Senior w podeszłym wieku

Kocia starość zaczyna się około siódmego roku życia. W warunkach naturalny zwierzęta żyją około ośmiu, maksymalnie dziesięciu lat. Kot domowy może spokojnie dożyć nawet osiemnastych urodzin. Mimo to, pierwsze oznaki starzenia pojawiają się dość szybko. Mruczek zaczyna coraz więcej spać, rezygnując z zabawy. Zmniejszona aktywność fizyczna sprzyja otyłości. Większość seniorów lubi również podjadać między posiłkami. Otyłość może prowadzić do poważnych chorób serca, wątroby i nerek. Dlatego należy zmienić karmę na niskokaloryczną. Wiek kota odbija się również na jego wyglądzie zewnętrznym. Zwierzęta siwieją, podobnie jak człowiek. Pierwsze siwe włosy pojawiają się w okolicy pyszczka i łap. Sierść stopniowo traci swój blask, staje się matowa i rzadka. Koci senior może pochwalić się wieloma dziwactwami. Czasem mruczek szuka bliskiego kontaktu z właścicielem. Zdarzają się jednak zwierzaki całkowicie izolujące się od otoczenia. Pod koniec życia kot potrzebuje ciszy i spokoju. Kiedy nadejdzie czas, nasz pupil prawdopodobnie zachce odejść w samotności. Warto mu na to pozwolić.