Koty w kąpieli – jak wygląd pielęgnacja kotów?

Koty krótko i długowłose

Każdy zwierzak wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Koty podwórkowe samodzielnie radzą sobie z czyszczeniem futra. W warunkach domowych to właściciel powinien zadbać o zdrowie i higienę pupila. Na szczególną uwagę zasługują koty z długą, delikatną sierścią. Persy, koty norweskie leśne oraz angorskie wymagają codziennego szczotkowania. Większość kociarzy radzi sobie z czesaniem swoich podopiecznych. Prawdziwe kłopoty zaczynają się dopiero w przypadku kąpieli. Długowłosy kot w kąpieli to prawdziwe wyzwanie. Odrobinę łatwiej mają posiadacze mruczków z krótką sierścią.

Jak możemy pomóc sobie i naszemu pupilowi? Przede wszystkim należy jak najszybciej przyzwyczaić kota do kąpieli. O wiele łatwiej oswoić z wodą małego kociaka. Dorosłe osobniki prawie zawsze stawiają opór. Czasem próba wykąpania kota kończy się głębokimi zadrapaniami. Warto zauważyć, że koty domowe bardzo rzadko wymagają kąpieli. Na co dzień szczotkowanie w zupełności wystarczy. Kontakt z wodą jest dla kota stresującym doznaniem, dlatego nie należy przesadzać.

Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją szamponów dla kotów. Do najpopularniejszych marek zalicza się Hilton, Hery Lotion Felin oraz Bio Groom. Pamiętajmy, aby kupować produkty przeznaczone tylko i wyłącznie dla kota. Sierść psa znacznie różni się od kociej. Dlatego lepiej zrezygnować z produktów typu dwa w jednym. Na specjalną uwagę zasługuje długa, gęsta sierść. Długowłosy kot w kąpieli potrzebuje specjalnych kosmetyków. Hodowcy persów powinni również zainwestować w odżywki pielęgnacyjne.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jeżeli nasz pupil nie przepada za kontaktem z wodą, możemy zastosować suchy szampon. Coraz więcej właścicieli korzysta z tego typu preparatów. Są one bardzo łatwe w użyciu i nie narażają kota na zbędny stres. Przeciętny szampon dla kotów kosztuje kilkanaście złotych. Sporo zależy od pojemności opakowania. Nie bez znaczenia jest również rodzaj kupowanego produktu. Szampony w proszku są nieco droższe od tradycyjnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku odżywek. Luksusowe kosmetyki dla kotów mogą kosztować nawet przeszło trzydzieści złotych.

Przygotowujemy kąpiel dla kota

Przygotowując kąpiel dla kota, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura wody. Dwadzieścia pięć stopni w zupełności wystarczy. W czasie kąpieli należy zapewnić kotu pełen komfort. Większość zwierzaków nie przepada za moczeniem sierści. Najlepiej nalać odrobinę wody do wanny lub miski, po czym dodać szampon. Woda płynąca z prysznica niepotrzebnie zdenerwuje pupila. Kot w kąpieli panikuje, a nawet bywa agresywny. Dlatego zanim wejdziemy do łazienki, załóżmy sweter z długim rękawem. Materiał ochroni nasze ręce przed podrapaniem.

Pamiętajmy, aby najpierw powoli zamoczyć łapy zwierzaka. Następnie krok po kroku przejdźmy do grzbietu, głowy i ogona. Szorowanie sierści powinnyśmy wykonywać delikatnymi, kolistymi ruchami. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy nosa, uszu i okolic oczu! Istnieje ryzyko przypadkowego wprowadzenia szamponu do błon śluzowych. Zazwyczaj kończy się to bardzo bolesnym podrażnieniem. Po zakończeniu kąpieli owińmy kota w ręcznik i dokładnie osuszmy.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kiedy zadanie nas przerasta

Większość kotów panicznie boi się wody. Kąpiel oznacza dla nich sytuację zagrożenia. Dlatego wielu właścicieli nie radzi sobie z podstawową pielęgnacją swoich mruczków. Trudno opanować kota, który wpadł w panikę. Najlepiej przyzwyczaić pupila do kontaktu z wodą, kiedy jest jeszcze kociakiem. Niestety bardzo często o tym zapominamy. Jeżeli nigdy wcześniej nie kąpaliśmy kota, zadanie może nas przerosnąć. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy weterynarza. Właściciele kotów umawiają się na wizyty w celu obcięcia pazurków, szczotkowania oraz kąpieli. Ta ostatnia czynność jest zdecydowanie najtrudniejsza. Dlatego zapłacimy za nią najwięcej. Kot w kąpieli to spore wyzwanie, nawet dla fachowca. Usługa kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.

W dużych miastach możemy skorzystać z oferty profesjonalnego salonu. Coraz więcej osób zajmuje się zawodową pielęgnacją psów i kotów. W Polsce tego typu branża dopiero się rozwija. W USA i Zachodniej Europie nikogo już nie dziwią luksusowe salony piękności dla zwierząt.